open source website creator

PROGRAM 'MŁODZIEŻ W DZIAŁANIU'

2009

O PROJEKCIE

Niezależna Grupa Animatorów Kultury, działająca przy naszym Stowarzyszeniu, otrzymała grant na realizację projektu dotyczącego wykluczenia osób niepełnosprawnych z przemysłu filmowego w Polsce. W ramach projektu, trwającego od maja do lipca 2009 roku, powstał film dokumentalny "Jest nas 6 milionów".

Głównym mottem filmu i projektu było stwierdzenie: czy osoba niepełnosprawna może zostać aktorem bądź twórcą filmowym i występować na równi z gwiazdami show-biznesu, a nie tylko w amatorskich produkcjach? Konkretna odpowiedź nie padła. Okazało się, że osoby z branży filmowej mówią co innego niż społeczeństwo i widzowie, dla których filmy są tworzone. Temat niepełnosprawności wciąż jest tematem tabu, który niechętnie jest poruszany wśród pełnosprawnych twórców filmowych. Ważne natomiast jest to, że twórcy projektu postanowili zrobić krok ku przełamaniu tych barier. Dzięki takim działaniom mamy okazję integrować społeczeństwo i mówić otwarcie o naszych potrzebach.

W filmie wypowiedzieli się: reżyser Robert Gliński (były rektor PWSFTviT w Łodzi), prof. Krystyna Doktorowicz (dziekan WRiTv UŚ), Aleksandra Misiek (filmoznawca, wykładowca w PPSAKiB "SKiBA" we Wrocławiu), Tomasz Przybyszewski (dziennikarz magazynu "Integracja"), Monika Majer (głuchoniema aktorka) oraz Mariusz Taranek (niepełnosprawny scenarzysta - amator). Prócz wymienionych osób wystąpili także mieszkańcy Wrocławia, Warszawy i Krakowa.

Film zakwalifikował się na wiele festiwali i przeglądów filmowych na terenie całego kraju (m. in. podczas Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych w Warszawie). Prezentowany był również dwukrotnie w ramach otwarcia Festiwalu "Integracja Ty i Ja" w Koszalinie. Film miał być również wyświetlony w TVP Kultura, jednak z różnych przyczyn, nie doczekał się premiery telewizyjnej.
'Jest nas 6 milionów', reż. Paweł Jeleński

WYSTĘP W DZIEŃ DOBRY TVN

Koordynator projektu, Paweł Jeleński, miał przyjemność wystąpić w 2010 roku w Programie 'Dzień Dobry TVN' stacji TVN, gdzie rozmawiał na temat niepełnosprawności w sztuce, nieistniejącego już portalu 'yourmovieteam.com' i filmie 'Jest nas 6 milionów'.

ADRES
Stowarzyszenie Wspierania Integracji
z Unią Europejską

ul. Widok 15
58-560 Jelenia Góra
POLAND

KRS: 0000073876
REGON: 231063958

KONTAKT
E-mail: info@swiue.pl

PREZES ZARZĄDU

  • mgr Jowita Jeleńska
Dziękujemy za wysłanie wiadomości!